Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s
ID: 1435847 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s). Consider a lightbulb rated for a power Pbulb = 60 W. This lightbulb consumes a certain amount of electrical energy in three days of use. Find the height h through which the lightbulb would have to fall for the change in gravitational potential energy to equal the electrical energy consumed by the lightbulb. (The mass of the lightbulb is m = 0.150 kg. ) h = m Compare this answer to the height of Mount Everest. Assume you can use the relation PEgrav = mgh. (The height of Mount Everest is 8.85 103 m.) h hEverest =
Explanation / Answer
here,
Pbulb = 60 W
time = 3 days = 3 * 24*3600 = 259200 s
m = 0.15 kg
energy consumed by light bulb = PE of the bulb
P*t = m * g * h
60 * 259200 = 0.15 * 9.8 * h
h = 1.06 * 10^7 m
the height h of the light bulb is 1.06 * 10^7 m
h/heverest = 1.06 * 10^7 /8850
H/heverest = 1195
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.