The figure below shows a top view of a bar that can slide on two frictionless ra
ID: 1431284 • Letter: T
Question
The figure below shows a top view of a bar that can slide on two frictionless rails. The resistor is R = 5.20 ohms, and a 2.50-T magnetic field is directed perpendicularly downward, into the page. Let f 1.20 m. Calculate the applied force required to move the bar to the right at a constant speed of 2.10 m/s. At what rate is energy delivered to the resistor? Use Lenz's law to answer the following questions concerning the direction of induced currents. Express your answers in terms of the letter labels a and b in each part of the figure below.Explanation / Answer
I am allowed to answer only 1 question at a time.
a)
Induced EMF = B*L*v
= 2.5*1.2*2.1
= 6.3 V
I = induced emf / R
= 6.3 / 5.2
= 1.21 A
F applied must balance the force due to magnetic field
Fapp = B*I*L
= 2.50*1.21*1.2
= 3.66 N
b)
P = i*2^R
= 1.21^2 * 5.2
= 7.61 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.