The figure below shows a top view of a bar that can slide on two frictionless ra
ID: 1492069 • Letter: T
Question
The figure below shows a top view of a bar that can slide on two frictionless rails. The resistor is R = 6.60 , and a 2.50-T magnetic field is directed perpendicularly downward, into the page. Let = 1.20 m. (a) Calculate the applied force required to move the bar to the right at a constant speed of 1.50 m/s. 1.275 Incorrect: Your answer is incorrect. What is the emf induced in the loop formed by the bar, rails and the resistor? N (to the right) (b) At what rate is energy delivered to the resistor? 1.275 Incorrect: Your answer is incorrect. The force Fapp does work on the system. Where does that energy go if the bar moves at constant velocity? W
Explanation / Answer
given data
r = 6.6 ohms
B = 2.5 T
L = 1.2 m
v = 1.5 m/s
a) induced emf = B*v*L
power deliverd to the ckt = power dissipated at resistor
F*v = emf^2/R
F*v = (B*v*L)^2/R
F = B^2*v*L^2/R
= 2.5^2*1.5*1.2^2/6.6
= 2.045 N
induced emf = B*v*L
= 2.5*1.5*1.2
= 4.5 volts
b) Power deliverd to the resistor, P = F*v
= 2.045*1.4
= 2.86 W
This energy converted to heat energy at resistor.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.