Two charges, Q 1 = 3.00 ?C, and Q 2 = 6.80 ?C, are located at points (0,-4.00 cm
ID: 1432300 • Letter: T
Question
Two charges, Q1= 3.00 ?C, and Q2=6.80 ?C, are located at points (0,-4.00 cm) and (0,+4.00 cm), as shown in the figure.
A.What is the magnitude of the electric field at point P, located at (5.00 cm,0), due to Q1 alone?
B. What is the x-component of the total electric field at P?
C. What is the y-component of the total electric field at P?
D. What is the magnitude of the total electric field at P?addition and recall that Ep = sqrt( Epx^2 + Epy^2 ).
F. What is the angle (with respect to the x-axis) of the total electric field /at point P (use deg as the symbol for degrees)?
Explanation / Answer
A) Co-ordinates of p = (4,0)
Field due to Q1 = k*Q1/(0.04^2 + 0.04^2) = 8.343 MN/C
B) Field due to Q2 = 18.912 MN/C
Angle, theta = arctan(1) = 45
X component of toal field = (8.343 + 18.912)cos(45) = 19.27 MC/N
C) Y component = (8.343 - 18.912)sin(45) = -7.473 MN/C
D) Total Field = 20.998 MN/C
E) Angle, beta = arctan(-7.473/19.27) = -21.19 degrees with x-axis
where 1 MN/C = 10^6 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.