A straight segment of wire of length 5.00 cm carries a current of 2.44 A in the
ID: 1432958 • Letter: A
Question
A straight segment of wire of length 5.00 cm carries a current of 2.44 A in the positive y-direction. If the magnetic field in that region is 1.50 T in the positive x-direction, what is the magnitude of the magnetic force on the wire?
0.183 N (Correct)
What is the direction of the magnetic force on the wire? +/- x, +/- y, or +/- z.
Incorrect attempts are as pictured.
Submitted Answer Submission Try When Incorrect. Tue Mar 8 11:08:48 (Try 1) am 2016 (CST) Incorrect. Tue Mar 8 03:23:42 (Try 2) pm 2016 (CST) Incorrect. Tue Mar 8 03:30:35 (Try 3) pm 2016 (CST) Incorrect. Tue Mar 8 03:35:12 (Try 4) pm 2016 (CST) -X 2 -y 3 +X 4Explanation / Answer
Here,
length of wire , L = 0.05 j cm
I = 2.44 A
magnetic field , B = 1.50 i T
Now, for the magnetic field
F = IL X B
F = 2.44 * 0.05 j X 1.50 i
F = 0.183 (-k) N
the magnitude of magnetic field is 0.183 N
as force is in -k
the direction of magnetic force is -ve z - direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.