A straight segment of current carrying wire has a current element IL, where I =
ID: 1499592 • Letter: A
Question
A straight segment of current carrying wire has a current element IL, where I = 3 A and L = 3.0 cm k + 4.0 cm j. The segment is in a region with a uniform magnetic field of 1.3 T i. Find the force on the segment of wire. A particle has a charge of q = -10 C. The speed of the particle is 10^6 m/s and the particle is moving in k direction. The charge is in the region with a uniform magnetic field of 20 mu T i + 200 mu T k and a uniform electric field of 10 N/C j - 5 N/C k. Calculate the force on the particle.Explanation / Answer
a) F = I(L x B) = 3[(0.04j + 0.03k) x 1.3i] = 3[(-0.052k) + (0.039j)] = (0.117 N)j - (0.156 N)k
b) F = q[E + (v x B)] = -10{(10j - 5k) + [106k x 10-6(20i + 200k)]} = -(300 N)j + (50 N)k
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.