A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projecti
ID: 1432964 • Letter: A
Question
A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projectiles at very high speeds. An idealized model of a railgun is illustrated in (Figure 1) . A 1.2 V power supply is connected to two conducting rails. A segment of copper wire, in a region of uniform magnetic field, slides freely on the rails. The wire has a 0.71 m resistance and a mass of 4.8 g . Ignore the resistance of the rails. The power supply is switched on.
Part A
What is the current?
Part B
What is direction of the force on the wire?
Part C
What is the magnitude of the force on the wire?
Part D
What will be the wire's speed after it has slid a distance of 4.0 cm ?
Explanation / Answer
Given :-
V = 1.2 v
R = 0.71 x 10^-3 ohm
m = 4.8 g
length of coper wire is not given ( L = ??)
required figure for this problem.
1)
V = IR
I = V / R
I = 1.2 / (0.71 x 10^-3)
I = 1714.28 amp
F = IL x B
IFI = ILB .........L is dont know
F = ma
a = F/m
using vf^2 = u^2 + 2aS
where u=0 v
Vf = sqrt(2aS) S = 0.04 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.