A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projecti
ID: 1443121 • Letter: A
Question
A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projectiles at very high speeds. An idealized model of a railgun is illustrated in (Figure 1) . A 1.2 V power supply is connected to two conducting rails. A segment of copper wire, in a region of uniform magnetic field, slides freely on the rails. The wire has a 0.78 m? resistance and a mass of 4.4 g . Ignore the resistance of the rails. The power supply is switched on.
What is the current?
What is the magnitude of the force on the wire?
Explanation / Answer
Here,
mass , m = 4.4 gm = 0.0044 Kg
R = 0.78 mOhm = 7.8 *10^-4 Ohm
for the current in wire
current in wire = V/R
current in wire = 1.2/(7.8 *10^-4)
current in wire = 1538.5 A
---------------
magnitude of the force on the wire = B * I* L
magnitude of the force on the wire = 0.80 * 1538.5 * 0.15 N
magnitude of the force on the wire = 184.6 N
the magnitude of the force on the wire is 184.6 N
----------------------------
let the speed after sliding 5 cm is u m/s
Using work energy theorum
0.5 * m * u^2 = F * d
0.5 * 0.0044* u^2 = 184.6 * 0.05
solving for u
u = 64.8 m/s
the speed of rod after sliding for 5 cm is 64.8 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.