A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projecti
ID: 1451936 • Letter: A
Question
A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projectiles at very high speeds. An idealized model of a railgun is illustrated in (Figure 1) . A 1.2 V power supply is connected to two conducting rails. A segment of copper wire, in a region of uniform magnetic field, slides freely on the rails. The wire has a 0.85 m resistance and a mass of 5.6 g . Ignore the resistance of the rails. The power supply is switched on.
What is the current?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is direction of the force on the wire?
What is direction of the force on the wire?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the magnitude of the force on the wire?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
What will be the wire's speed after it has slid a distance of 8.0 cm ?
Express your answer with the appropriate units.
I =Explanation / Answer
A) I = V/R = 1.2/0.85x10-³ = 1411.76 A
B) up
C) F = I * L * B = 1411.76(0.15)(0.8) = 169.41 N
D) F = ma = 0.056a =169.41
a = F/m =169.41/0.056 = 3025.17 m/s²
v² = 2ax = 2* 3025.17 *0.08 =484.02
v = 484.02 = 22.00 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.