A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projecti
ID: 1498961 • Letter: A
Question
A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projectiles at very high speeds. An idealized model of a railgun is illustrated in (Figure 1) . A 1.2 V power supply is connected to two conducting rails. A segment of copper wire, in a region of uniform magnetic field, slides freely on the rails. The wire has a 0.85 m?resistance and a mass of 4.4 g . Ignore the resistance of the rails. The power supply is switched on.
What will be the wire's speed after it has slid a distance of 5.0 cm ?
15cm/ × 1.2V B = 0.80 TExplanation / Answer
given that
V = 1.2 V
R = 0.85 mohm
B = 0.80 T
L = 15 cm = 0.15 m
m = 4.4 g
from ohm's law
i = V/R = 1.2/.85*10^(-3)
i = 1.41*10^3 A
we know that
F = B*i*L
F = 0.80 * 1.41*10^3 * 0.15 = 169.2 N
we also know that
F = m*a
a = F/m = 169.2 / 4.4*10^(-3)
a = 38454.54 m/s^2
from neuton's equation of motion
v^2 =u^2 + 2*a*x ( u = 0)
given
x = 5 cm = 0.05 m
v = sqrt (2*a*x)
v = sqrt ( 2 * 38454.54*.05)
v = 62.01 m/s
answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.