A squirrel has x- and y- coordinates ( 1.5 m , 3.9 m) at time t 1=0 and coordina
ID: 1433297 • Letter: A
Question
A squirrel has x- and y-coordinates ( 1.5 m , 3.9 m) at time t1=0 and coordinates ( 4.9 m , -0.30 m) at time t2 = 2.8 s .
Part A
For this time interval, find the x-component of the average velocity.
Express your answer using two significant figures.
Part B
For this time interval, find the y-component of the average velocity.
Express your answer using two significant figures.
Part C
Find the magnitude of the average velocity.
Express your answer using two significant figures.
Part D
Find the direction of the average velocity.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
1. Vx = (xf - xi)/(tf - ti) = (4.9 - 1.5)/(2.8 - 0)
Vx = 2.1/2.8 = 0.75 m/sec
2. Vy = (yf - yi)/(tf - ti) = (-0.3 - 3.9)/(2.8 - 0)
Vy = -4.2/2.8 = -1.5 m/sec
3. Vavg = sqrt(0.75^2 + 1.5^2) = 1.68 m/sec
4. direction = arctan(1.5/0.75) = -63.43 deg
63.43 deg below the positive x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.