Two blocks slide on a collision course across a frictionless surface, as in the
ID: 1433645 • Letter: T
Question
Two blocks slide on a collision course across a frictionless surface, as in the figure. The resulting collision is inelastic. The first block has mass
M = 1.20 kg
and is initially sliding due north at a speed of
Vi = 9.15 m/s.
The second block has mass
m = 7.00 102 kg
and is initially sliding at a speed of
vi = 13.5 m/s
directed at an angle
= 27.5°
south of east. Immediately after the inelastic collision, the second block is observed sliding at
vf = 4.75 m/s
in a direction of
= 21.5°
north of east.
Determine the components of the first block's velocity after the collision.
Vxf = m/s Vyf = m/sExplanation / Answer
m*o + m(13.5)*costheta = m*(4.75*cosphi) + M*Vxf
m*(13.5*costheta - 4.75*cosphi) = M*vf
Vxf = 0.44 m/s
M*9,15- m(13.5)*sintheta = m*(4.75*sinphi) + M*Vyf
Vyf = 8.68 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.