Two blocks of masses m 1 = 2.25 kg and m 2 = 4.50 kg are each released from rest
ID: 1346582 • Letter: T
Question
Two blocks of masses
m1 = 2.25 kg
and
m2 = 4.50 kg
are each released from rest at a height of
h = 4.70 m
on a frictionless track, as shown in the figure below, and undergo an elastic head-on collision. (Let the positive direction point to the right. Indicate the direction with the sign of your answer.)
(a) Determine the velocity of each block just before the collision.
v2i=
(b) Determine the velocity of each block immediately after the collision.
(c) Determine the maximum heights to which
m1
and
m2
rise after the collision.
y1f =
y2f =
v1i =
v2i=
Explanation / Answer
a) on Applying conservation of energy,
v1i = sqrt(2*g*h)
= sqrt(2*9.8*4.7)
= 9.6 m/s
v2i = -sqrt(2*g*h)
= -sqrt(2*9.8*4.7)
= -9.6 m/s
b)
v1f = ( (m1 - m2)*v1i + 2*m2*v2i)/(m1+m2)
= ((2.25 - 4.5)*9.6 + 2*4.5*(-9.6) )/(2.25 + 4.5)
= -16 m/s
v2f = ( (m2 - m1)*v2i + 2*m1*v1i )/(m1+m2)
= ((4.5 - 2.25)*(-9.6) + 2*2.25*9.6)/(2.25 + 4.5)
= 3.2 m/s
c)
so,
y1f = v1f^2/(2*g)
= 16^2/(2*9.8)
= 13 m
y2f = v2f^2/(2*g)
= 3.2^2/(2*9.8)
= 0.52 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.