Two blocks move along a linear path on a nearly frictionless air track. One bloc
ID: 2152821 • Letter: T
Question
Two blocks move along a linear path on a nearly frictionless air track. One block, of mass 0.104 kg, initially moves to the right at a speed of 5.10 m/s, while the second block, of mass 0.208 kg, is initially to the left of the first block and moving to the right at 7.50 m/s. Find the final velocities of the blocks, assuming the collision is elastic.
The option the select box are:
to the right
to the left
no direction
Please explain...
velocity of the 0.104 kg block =1 2 ---Select--- to the right to the left no direction velocity of the 0.208 kg block =3 4 ---Select--- to the right to the left no directionExplanation / Answer
Momentum conservation: 0.104*5.1 + 0.208*7.5 = 0.104*v1 + 0.208*v2
or, 0.104*v1 + 0.208*v2 = 2.0904
KE conservation: 1/2*0.104*5.1^2 + 1/2*0.208*7.5^2 = 1/2*0.104*v1^2 + 1/2*0.208*v2^2
or, 0.104*v1^2 + 0.208*v2^2 = 14.40504
Solving both thes equations, v1 = 8.3 m/s and v2 = 5.9 m/s
Veloity of 0.108 kg mass = 8.3 m/s towards right
Velocity of 0.208 kg mass = 5.9 m/s to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.