Two blocks are sliding to the right across a horizontal surface, as the drawing
ID: 1654083 • Letter: T
Question
Two blocks are sliding to the right across a horizontal surface, as the drawing shows. In Case A the mass of each block is 3.7 kg. In Case B the mass of block 1 (the block behind) is 7.4 kg, and the mass of block 2 is 3.7 kg. No frictional force acts on block 1 in either Case A or Case B. However, a kinetic frictional force of 7.3 N does act on block 2 in both cases and opposes the motion. For both Case A and Case B determine the magnitude of the forces with which the blocks push against each other and the magnitude of the acceleration of the blocks. Case A P = __________ ________ Case B P = _________ ________ Case A a = ___________ ________ Case B a = __________ _________Explanation / Answer
Case A
The directions of F1 and F2 are opposite but there magnitudes which are always considered as positive and equal to say F. By Newtons second law of motion
The block1 decelerates by acceleration, a given by
a = F/3.7 and also by a = (7.3 - F)/3.7. Equating the two we get
F = 7.3 - For 2F = 7.3 or F = 3.65 N, and a = 3.65/3.7 = 0.986 m/s^2
Case B
Similarly, we have
7.4*a = F and 3.7*a = 7.3 - F
adding them together, we get 11.1*a = 7.3 or a = 0.65766 m/s^2 and F = 7.4*a = 4.867 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.