Two blocks slide on a horizontal, frictionless surface with two springs on oppos
ID: 2090088 • Letter: T
Question
Two blocks slide on a horizontal, frictionless surface with two springs on opposite sides. Block A has mass 1.68 kg and Block B has mass 1.72 kg. On the left side, Spring 1 has spring constant 5,128 N/m and on the right side, Spring 2 has spring constant 2,171 N/m. Block A compresses Spring 1 by 3.73 cm and is released from rest toward Block B and Spring 2. Block A hits Block B (which is initially at rest) and has a perfectly inelastic collision. The blocks, now stuck together, then head toward Spring 2 and compresses the spring. What is the maximum compression of Spring 2? Write your answer with three significant figures and write the answer in centimeters (cm). Do not include the units in the space below.Explanation / Answer
Speed of block A before collision=v
0.5kx2=0.5mv2
v=4.247m/s
Velocity after collision=u
By momentum conservation,
4.247*1.68=(1.68+1.72)u
u=2.098m/s
Conserving energy upon collision with spring,
0.5*(1.68+1.72)*2.0982=0.5*2171*x2
Solving for x,
x=8.30cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.