A solar power plant is to be built with an average power output capacity of 2450
ID: 1433732 • Letter: A
Question
A solar power plant is to be built with an average power output capacity of 2450 MW in a location where the average power from the sun's radiation is 200W/m^2 at the earth's surface. (Please explain all steps)
Part A.) What land area (in Km^2) must the solar collectors occupy if they are photocells with 43.0%?
Part B.) What land area (in mi^2) must the solar collectors occupy if they are photocells with 43.0%
Part C.) What land area (in Km^2) must the solar collectors occupy if they are mirrors that generate steam for a turbinegenerator unit with an overall efficiency of 20.0%?
Part D.) What land area (in mi^2) must the solar collectors occupy if they are mirrors that generate steam for a turbinegenerator until with an overall efficiency of 20.0%?
Explanation / Answer
a) total land area required in Km2 = 2450*106/(.43*200*106) Km2 = 28.49 Km2
b) total land are required in m2 = 28.49 * 106 m2
c) total land area required in Km2 = 2450*106/(.2*200*106) Km2 = 61.25 Km2
d) total land area required in m2 = 61.25 *106 m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.