A solar power plant is to be built with an average power output capacity of 2550
ID: 1582953 • Letter: A
Question
A solar power plant is to be built with an average power output capacity of 2550 MW in a location where the average power from the sun's radiation is 200 W/m2 at the earth's surface.
Part A:
What land area (in km2 ) must the solar collectors occupy if they are photocells with 45.0%?
Part B:
What land area (in mi2) must the solar collectors occupy if they are photocells with 45.0%?
Part C:
What land area (in km2 ) must the solar collectors occupy if they are mirrors that generate steam for a turbinegenerator unit with an overall efficiency of 21.0%?
Part D:
What land area (in mi2) must the solar collectors occupy if they are mirrors that generate steam for a turbinegenerator unit with an overall efficiency of 21.0%?
Explanation / Answer
A)let the land area be x km^2.
so,Power received = 200*x*10^6
since efficiency is 45%,
0.45*200*x = 2550
or x=28.33 km^2
B)1 sq km = 0.3861 mi^2
so area = x*0.3861
=28.33*0.3861
=10.93 mi^2
C)let the land area be x km^2.
so,Power received = 200*x*10^6
since efficiency is 21%,
0.21*200*x = 2550
or x=60.71 km^2
B)1 sq km = 0.3861 mi^2
so area = x*0.3861
=60.71*0.3861
=23.44 mi^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.