Easy High School Physics homework. Just zoom in, thanks. A bicyclist starts at a
ID: 1433852 • Letter: E
Question
Easy High School Physics homework. Just zoom in, thanks.
A bicyclist starts at a speed of 4 m/s and speeds up at a rate of 0.2 m/s^2. How long does it take him to reach a speed of 22 m/s? If my car could go from zero to 100 km/hr in 5 seconds, calculate its acceleration (make sure to convert first!). A train arrives at the station and slows to a stop at a constant acceleration of 9 rn/s in 15 s. What v/as the train's initial velocity? Grace is dri Ang her sports car at 30 miles/hr when a ball rolls out into the street in front of her. Grace slams on the brakes and comes to a stop in 3.0 s. 7/hat //as the acceleration of Grace's car? (watch your units!) Vivian is walking to the doctor's at 1.3 m/s when she glances at her watch and realizes that she is going to be late for her appointment. Vivian gradually quickens her pace at a rate of 0.090 m/s^2. What is Vivian's speed after 10,0s?Explanation / Answer
6.) v = u + at
=> 22 = 4 + 0.2*t
=> t = 90 sec
7.) acceleration = rate of change of velocity
velocity = 100 km/hr = 27.77 m/s
=> a = dv/dt = (27.77 -0)/5 = 5.55 m/s^2
8.) v = u + at
=> 0 = u + (-9)*15
=> u = 135 m/s
9.) acceleration a = dv/dt = (0 - 30*0.447)/3 = -4.47 m/s^2
10.) t = 10 sec
v = u+at = 1.3 + 0.09*10 = 2.2 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.