A toy electric generator has a 20-turn circular coil with each turn of radius 1.
ID: 1434005 • Letter: A
Question
A toy electric generator has a 20-turn circular coil with each turn of radius 1.8 cm. The coil resides in a 1.0-T magnitude B field. It also has a lightbulb that lights if the potential difference across it is about 1 V. You start rotating the coil, which is initially perpendicular to the B field.
If the time interval for one rotation is reduced by one-fourth while the radius of the coil is reduced by one-half, how will emf change?
If the time interval for one rotation is reduced by one-fourth while the radius of the coil is reduced by one-half, how will emf change?
Einnew=1/2×Einold
Einnew=4×Einold. Einnew=Einold. Einnew=1/4×Einold. Einnew=2×Einold.Einnew=1/2×Einold
Explanation / Answer
Given, N = 20
r = 1.8 m
b = 1 T
induced emf, Einold = N*A_old*dB/dt_old
1) If the time interval for one rotation is reduced by one-fourth while the radius of the coil is reduced by one-half,
dt_new = dt_old/4
r_new = r_old/2
so, A_new = A_lod/4
so, Ein_new = N*A_new*dB/dt_new
= N*(A_old/4)*dB/(dt_old/4)
= N*A_old*dB/dt_old
= Ein_old <<<<<<<<<----------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.