A toy cannon uses a spring to project a 5.21-g soft rubber ball. The spring is o
ID: 1901679 • Letter: A
Question
A toy cannon uses a spring to project a 5.21-g soft rubber ball. The spring is originally compressed by 5.09 cm and has a force constant of 7.94 N/m. When the cannon is fired, the ball moves 15.3 cm through the horizontal barrel of the cannon, and the barrel exerts a constant friction force of 0.032 8 N on the ball. With what speed does the projectile leave the barrel of the cannon? m/s At what point does the ball have maximum speed? cm (from its original position) What is this maximum speed? m/sExplanation / Answer
F = kx = 7.94*0.0509 = 0.404146 N
but F = ma
0.404146 = 0.00521 *a
a = 77.5712 m/s^2
friction force acting :fs = 0.0328N
fs = m ad
0.0328 = 0.00521 *ad
ad =7.2936m/s^2
so net acceleration = a-ad = 77.5712-7.2936 = 70.2776 m/s^2
starts with velocity = 0
s = ut +0.5at2
time take to move out of the barrel
0.153 = 0+0.5*70.2776*t2
t = 0.065986 sec
1) v= u+at
v = 0+70.2776*0.065986 = 4.63733 /sec ---------------------ANSWER1
2) Ball has maximum speed at the end of the barrel
that is 15 cm ----------------------ANSWER2
3) maximum speed = speed at the end of the barrel
maximum speed = 4.63733 m/sec ------------------ANSWER3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.