A toy consists of three parts whose respective weights (measured in grams are de
ID: 3180881 • Letter: A
Question
A toy consists of three parts whose respective weights (measured in grams are denoted X_1, X_2, X_3. Assume that the weights are independent and normally distributed with x_1^- = 150, sigma_1^2 = 36, x_2^- = 100, sigma_2^2 = 25, x_3^- = 250, sigma_3^2 = 60 a) What proportion of the toys have weight greater than 520 g? b) Suppose the toys are shipped 24 to box. The box, itself, weighs 200 g. Calculate the expected value and variance of the total weight of the box and its contents. c) Calculate the probability that the total weight of the box and its contents is greater than 12, 300 g.Explanation / Answer
Answer:
a).
weight of toy = 150+100+250=500
variance of toy =36+25+60=121
sd= sqrt(121) =11
z value for 520, z =(520-500)/11=1.82
P( x>520) = P( z>1.82)
=0.0344
b).
expected value of box 200+24*500=12200
Variance of the box = 24^2*121 =69696
c).
Sd of the box=264
Z value for 12300, z =(12300-12200)/264 =
=0.38
P( x >12300) = P(z >0.38)
=0.352
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.