A cylindrical bar magnet whose mass is 0.04 kg, diameter is 1 cm, length is 3 cm
ID: 1437212 • Letter: A
Question
A cylindrical bar magnet whose mass is 0.04 kg, diameter is 1 cm, length is 3 cm, and whose magnetic dipole moment is (2, 0, 0) A. m^2 is suspended on a low-friction pivot in a region where external coils apply a magnetic field of 1.4, 0, 0 T. You rotate the bar magnet slightly in the horizontal plane and release it. (For small angles in radians, assume sin(theta) theta.) (a) what is the angular frequency of the oscillating magnet? rad/s (b) What would be the angular frequency if the applied magnetic field were (2.8, 0, 0) rad/sExplanation / Answer
a)I= [m(3r2+h2)]/12
By law of conservation of energy
W= U
1/2Iw^2 = *B
½*[m(3r2+h2)]/12*w2 = *B
0.5*[0.04w2(3*0.0052+0.032)]/12= 2*1.4 => w= 1.313*10^3 rad/s
b) 0.5*[0.04w2(3*0.0052+0.032)]/12= 2*2.8 => w= 1.856*10^3 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.