During a transcranial magnetic stimulation (TMS) treatment, a magnetic field, ty
ID: 1437480 • Letter: D
Question
During a transcranial magnetic stimulation (TMS) treatment, a magnetic field, typically of magnitude 5.00 T, is produced in the brain using external coils. During the treatment, the current in the coils (and hence the magnetic field in the brain) rises from zero to its peak in about 80.0 s. Assume that the magnetic field is uniform over a circular area of diameter 2.00 × 10-2 m inside the brain. What is the magnitude of the average induced emf around this region of the brain during the treatment?
Explanation / Answer
here,
magnetic field , B = 5 T
current , I = 80 us
diameter , d = 2 *10^-2 m
d = 0.02 m = 0.01 m
magnitude of the average induced emf = pi * r^2 * (B - 0)/time
magnitude of the average induced emf = 3.141 * 0.01^2 * (5 - 0)/(80 *10^-6)
magnitude of the average induced emf = 19.63 V
the magnitude of the average induced emf is 19.63 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.