Find the power dissipated in 1.40 resistor.Three resistors having resistances of
ID: 1437957 • Letter: F
Question
Find the power dissipated in 1.40 resistor.Three resistors having resistances of 1.40 , 3.00 , and 4.90 are connected in series to a 26.0 V battery that has negligible internal resistance.
Find the power dissipated in 1.40 resistor.
Find the power dissipated in 3.00 resistor.
Find the power dissipated in 4.90 resistor.
Which resistor dissipates the most power: the one with the greatest resistance or the least resistance?
Which resistor dissipates the most power: the one with the greatest resistance or the least resistance?
- the power P is largest for the one with the least resistance. - the power P is largest for the one with the greatest resistance.Explanation / Answer
Here,
for the equivalent resistance
for resistances in series
Req = 1.40 + 3 + 4.90
Req = 9.30 Ohm
current in the circuit is I
Using Ohm's law
I = V/Req
I = 26/9.30
I = 3.87 A
power dissipated in 1.40 Ohm = I^2 * R
power dissipated in 1.40 Ohm = 1.40 * 3.87^2
power dissipated in 1.40 Ohm = 21 W
--------------------------------------
power dissipated in 3 Ohm = 3.87^2 * 3
power dissipated in 3 Ohm = 44.9 W
-----------------------------
power dissipated in 4.90 Ohm = 3.87^2 * 4.90
power dissipated in 4.90 Ohm = 73.4 W
----------------------------------------------
for the resistor disspating most power
it is 4.90 ohm
the correct option is
the power P is largest for the one with the greatest resistance.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.