The pattern of sound waves emitted by a source traveling at constant velocity is
ID: 1439134 • Letter: T
Question
The pattern of sound waves emitted by a source traveling at constant velocity is shown in the animation below. The source in the animation travels at a speed of 50% of the speed of the waves in the medium. At rest, the source emits a frequency of 660 Hz. The small rectangle in the animation represents an observer. If the source travels toward the observer at a constant velocity of 44.0% of the speed of the waves in the medium, what is the frequency of the waves observed by the observer? After the source passes the observer, what is the frequency of the waves observed by the observer?Explanation / Answer
Here,
frequency emitted , f0 = 660 Hz
speed of observer , v = 0.44 * vs
vs is the speed of sound
a) when the source is travelling towards oberver
frequency heard = f0 * (vs + v)/vs
frequency heard = 660 * (0.44* vs + vs)/vs
frequency heard = 950.4 Hz
the frequency heard when the source is travelling towards oberver is 950.4 Hz
b)
when the source is travelling away from oberver
frequency heard = f0 * (-vs + v)/vs
frequency heard = 660 * (-0.44* vs + vs)/vs
frequency heard = 370 Hz
the frequency heard when the source is travelling away oberver is 370 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.