You\'ve decided to protect your house by placing a 6.8-m-tall iron lightning rod
ID: 1439911 • Letter: Y
Question
You've decided to protect your house by placing a 6.8-m-tall iron lightning rod next to the house. The top is sharpened to a point and the bottom is in good contact with the ground. From your research, you've learned that lightning bolts can carry up to 49 kA of current and last up to 50 s.
Part A
How much charge is delivered by a lightning bolt with these parameters?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
You don't want the potential difference between the top and bottom of the lightning rod to exceed 100 V . What minimum diameter must the rod have
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Q =Explanation / Answer
PART A
Q=It The current is given in kA so I=49,000A. Time is in µs so t=5*10^-5
Q=(49000)(5.0*10^-5)=2.45C
PART B
R=pL/A
R=Resistance p=resistivity L=Length A=Cross-sectional area(r^2)
The resistivity of iron is 9.7*10^-8 m
The minimum resistance is equal to the minimum Potential difference divided by the current
V/I=Rmin -> 100V/49000A=0.00204
rearranging the Resistance equation to solve for r, r=(pL/Rmin*)^(1/2)
[(9.7*10^-8)(6.8m)/(0.00204)]^(1/2) = 0.0101
d=r*2 d=0.0202m d=2.02cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.