You\'ve been given a pulley for your birthday. It\'s a fairly big pulley, 12 cm
ID: 1502189 • Letter: Y
Question
You've been given a pulley for your birthday. It's a fairly big pulley, 12 cm in diameter and with a mass of 2.0 kg. You wonder whether the pulley is uniform. That is, is the mass evenly distributed, or is it concentrated toward the center or near the rim? To find out, you hang the pulley on a hook, wrap a string around it several times, and suspend your 1.0 kg physics book 1.0 m above the floor. With your stopwatch, you find that it takes 0.71 s for your book to hit the floor. What can you conclude about the pulley?Explanation / Answer
the moment of inertia of the disk is
I_disk = (1/2) m r2 = (1/2) * 2.0 * 0.062 = 0.0036 kg-m2
from the kinematic equation theacceleration of the book is
d = (1/2) at2
a = 2d / t2
= 2 * 1.0 / 0.712
= 3.9675 m/s2
final speed of the book is
v = a t
= 3.9675 *0.71
= 2.817 m/s
Apply conservation of energy
initila PE of book = finalKE of pulley + final KE of book
m gh = (1/2) I 2 + (1/2) m v2
m g h = (1/2) I (v/r)2 + (1/2) mv2
1.0 * 9.8 *1.0 = (1/2) I (2.817 / 0.06)2 + (1/2) * 1.00 * 2.8172
9.8 = 1102 I + 3.967
I = 0.00529 kg-m2
I gretaer than the of I_ disk hence the mass of yourpulley must be concentrated at the rim.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.