A conducting bar of length l moves to the right on two frictionless rails, as sh
ID: 1439932 • Letter: A
Question
A conducting bar of length l moves to the right on two frictionless rails, as shown in the figure below. A uniform magnetic field directed into the page has a magnitude of 2.80 T. Assume l = 39 cm and R = 9.1 Ohm. At what constant speed should the bar move to produce an 8.6 mA current in the resistor? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully, m/s What is the direction of this induced current? At what rate is energy delivered to the resistor? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. Explain the origin of the energy being delivered to the resistor.Explanation / Answer
B = 2.80 T
l = 0.39 m
R = 9.1
Let the speed be, V
(a)
e = B*I*v
i = e/R
Now, i = (B*I*v)/R
8.6*10^-3 = (2.8*0.39*v)/9.1
v = 7.17 * 10^-2 m/s
Direction of Current in Anti-clockwise.
(b)
Rate at which Energy is delivered, P = i^2*R
P = (8.6*10^-3)^2 * 9.1
P = 6.73*10^-4 W
P = 0.673 mJ/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.