Consider a circuit with a 102.0 resistor, a 0.098 F capacitor, and a 315.0 mH in
ID: 1440016 • Letter: C
Question
Consider a circuit with a 102.0 resistor, a 0.098 F capacitor, and a 315.0 mH inductor connected in series to a voltage source with amplitude 270 V , with the source operated at an angular frequency that is twice the resonant frequency. Part A: Calculate the ratio of the circuit's impedance at 20 to its impedance at resonance, Part B: Calculate the ratio of the maximum current at 20 to the maximum current at resonance. Part C: Calculate the ratio of the maximum voltage across the resistor at 20 to the maximum voltage across the resistor at resonance.
Explanation / Answer
AT resonance Wo^2 = 1/LC
Wo^2 = 1/(0.315 * 0.098e -6)
Wo = 5691.56 rad/s
also at Resonance Impedence Z^2 = R^2
Zo = R
as XL = XC
When angular frequency = 2WO
XL = 2woL = 2* 5691.56 * 0.315 = 3585.68 ohms
XC = 1/(2woC ) = 1/(2 * 5691.56 * 0.098e -6)
Xc = 896.42 ohms
so
Z^2 = (R^2) + (XL-Xc)^2
Z^2 = (102^2) + (3585.68 - 896.42)^2
impedence at 2WO = Z2 = 2691.19 ohms
so ratio of imedence Z/Zo = 2691.19/102 = 26.38
-------------------------------
Current at 2WO = Vmax/Z = 270*1.414/(2691.19) = 0.141 Amps
Curuent at Wo = Vmax/R = 270*1.414/(102 = 3.74 Amps
so ratio of Current I at 2Wo to Wo = 0.141/3.74 = 0.0376
--------------------------------------
V max at 2WO = IZ = 0.141 * 2691.19 = 379.5 Volts
Vmax at W0 = iR = 3.74 * 102 = 381.48
ratio = 379.5/381.48= 1 nearly
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.