Consider a cart on a roller coaster. The cart starts from rest (vinitial = 0) an
ID: 1695248 • Letter: C
Question
Consider a cart on a roller coaster. The cart starts from rest (vinitial = 0) and has a mass of 120 kg. Neglect friction and air resistance, and answer the questions below.Write down the conservation of energy equation as the cart goes from position 1 to the top of the next hill, position 2 at a height h2 = 19 m. Using this expression, calculate the velocity of the cart as it reaches position 2.I thought I understood this question and equation pretty well, but I can't seem to get the right answer!
Explanation / Answer
Using the conservation of energy equation is KE1 + U1 = KE2 + U2 (1/2)m * v^2 + m * g * h_1 = (1/2) m * v1^2 + m * g *h_2 (1/2) * v^2 + g * h_1 = (1/2) * v1^2 + g * h_2 (1/2) * v_1^2 = g * (h_2 - h_1) v_1^2 = 2g * (h_2 - h_1) v1 = v[2g * (h__2 - h_1)] = v( 2 * 9.8 * ( 19 m - 0 ) = 19.2 m/s Using the conservation of energy equation is KE1 + U1 = KE2 + U2 (1/2)m * v^2 + m * g * h_1 = (1/2) m * v1^2 + m * g *h_2 (1/2) * v^2 + g * h_1 = (1/2) * v1^2 + g * h_2 (1/2) * v_1^2 = g * (h_2 - h_1) v_1^2 = 2g * (h_2 - h_1) v1 = v[2g * (h__2 - h_1)] = v( 2 * 9.8 * ( 19 m - 0 ) = 19.2 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.