A microscope has a 12.5x eyepiece and a 57.3x objective 22.6 cm apart. Total mag
ID: 1440144 • Letter: A
Question
A microscope has a 12.5x eyepiece and a 57.3x objective 22.6 cm apart. Total magnification is 716 and the focal length of the eyepiece lens is 2 cm. What is the focal length of the objective lens? Where must the object be for a normal relaxed eye to see it in focus? A microscope has a 12.5x eyepiece and a 57.3x objective 22.6 cm apart. Total magnification is 716 and the focal length of the eyepiece lens is 2 cm. What is the focal length of the objective lens? Where must the object be for a normal relaxed eye to see it in focus? A microscope has a 12.5x eyepiece and a 57.3x objective 22.6 cm apart. Total magnification is 716 and the focal length of the eyepiece lens is 2 cm. What is the focal length of the objective lens? Where must the object be for a normal relaxed eye to see it in focus?Explanation / Answer
Me = 25/fe
Me = 25/12.5
Me = 2
distance d = S' + fe
S' = 22.6 -2 = 20.6
Magnification M = S'/S
M = 20.6/57.3
M = 0.359
------------------------------------
1/fo = 1/0.359 + 1/20.6
fo = 0.352 m
-------------------------------------
object must be placed = 0.352 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.