6) A ball traveling at S a wall, oso s What is the ball\'s The first stage boost
ID: 1440471 • Letter: 6
Question
6) A ball traveling at S a wall, oso s What is the ball's The first stage booster has The ball is 00 m/s strikes wall for o displacement 10' kg. in contact with the SA x 70 The Satum V rocket (used te launch Apollo spacecraft) has a of loss mass five engines which each deliver a thrust of 1.48 x 10 N.Neglecting mass chain what is the acceleration of the rocket? 8) An amusement park ride called The swing consists of a chair hanging from 4.3 m long chain. The top of the chain is attached rotating the When the ride is in motion, the chair moves in a horizontal circle and chain makes an angle of 25.0o with the vertical (see diagram). If a rider experiences a radial acceleration of 3g what is the ride's period? M1 9) In the diagram at right, 5.55 kg, M 2.33 kg. system is in A)What is the minimum coefficient of static friction u such that the equilibrium? so that equilibrium is still possible? B) What is the maximum value for Ma 10) A car of mass M goes around an unbanked curve of radius R. Find the maximum velocity the car can have and still stay on the road. as l 1) In the diagram at right, a mass M-17.5 kg is hanging from two cables shown. Find the tension in each cable. e 35.00, 44.0 12) A 1.75 kg ball is attached to 2 identical rubber bands, as shown. The in rubber bands are attached to a wall. When you let go of the ball, it will sag down. What angle will the rubber bands make with the horizontal? (Find terms of T, the tension in each rubber band See other SideExplanation / Answer
Using Fnet = ma
for equilibrium, a = 0 so fnet = 0
On M2 :
M2g - T = 0
T = 2.33 x 9.8 = 22.83 N
On M1:
perpendicular to the plane: N - M1gcos37 = 0
N = M1gcos37
friction force, f = us N
along the plane:
M1gsin37 - f - T = 0
5.55x9.8xsin37 - (us x 5.55 x 9.8 x cos37) - 22.83 = 0
43.44us = 9.90
us = 0.228 ......Ans
b) on m1:
now friction will act downward along the plane:
m1gsin37 + f - T = 0
5.55x 9.8 x sin37 + (0.228 x 5.55 x 9.8 x cos37) - T = 0
T = 42.64 N
on M2:
T = m2g
M2 = 42.64 / 9.8 = 4.35 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.