6) A and B react stoichiometrically (i.e. one mol of A reacts with one mol of B)
ID: 954052 • Letter: 6
Question
6) A and B react stoichiometrically (i.e. one mol of A reacts with one mol of B) to form P. If 0.01 M A and 10 M B are mixed, it is found that the log of the concentration of A vs. time is a straight line. a) Enter the order of the reaction with respect to A a) Enter the order of the reaction with respect to A (example, fifth-order) b) Enter the number of the one-line mechanism that is consistent with the kinetics and stoichiometry 4.2A P c Enter the order with respect to B according to the mechanism in b). (example, fifth-order) d) The half-life for the disappearance of A is 100 s. Enter the predicted half-life in seconds if the concentration of B is changed from 10 M to 20 M. Use two significant figures and do not enter units.Explanation / Answer
since A is 0.01M and B is 10M, the high concentration ratio of B to A suggest the reaction to be pseudo order
rate R= K[A] [B]
since [B] is very high
R= K' [A]
-dCA/dt= K' [A]
logA= logA0- kt
where A= concentration at any time t and AO is initial concentration and t = time (so the reaction is first oder with respect to A)
the mechanism for first order is A--->P (2 is correct answer)
Sine B does not undergo any change its order is zero
Half life for the given reaction is 100s
K'= 0.693/100
K[A] = K'
K= K'/[A] =0.693/(100*10)= 0.000693
When [A] is changed to 20M
K'= K*[A] =0.000693*20=0.01386
K' =0.693/ half life
Half lfife= 0.693/0.01386=50
Rate constnat= 0.000693 M/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.