A small block of mass m = 120 g is released from rest at point circled A along t
ID: 1441211 • Letter: A
Question
A small block of mass m = 120 g is released from rest at point circled A along the horizontal diameter on the inside of a frictionless, hemispherical bowl of radius R = 27.5 cm as shown in the figure below. (a) Calculate the gravitational potential energy of the block-Earth system when the block is at point circled A relative to point circled B. J (b) Calculate the kinetic energy of the block at point circled B. J (c) Calculate its speed at point circled B. m/s (d) Calculate its kinetic energy when the block is at point circled C. J (e) Calculate the potential energy when the block is at point circled C. J
Explanation / Answer
You have not specified the figure , please provide
Gravatational pE = GmM/ r ( where r is the seperation between two objects)
mass of earth = 6 x 1024kilograms,
G = 6.67408 × 10-11 m3 kg-1 s-2
a)Gravatational pE At A = (120 x 10^-3 x 6.67408 × 10-11 x 6 x 1024 )/ ( 27.5 x 10^-2) = 174. 739 x 10^ 12 J
b) If B is at the ground, then PE = very high
c) mgh ( pE of block at A) = 1/2 mv^2 ( KE at B)
KE = 9.8 ( 27.5 x 10^-2) x 120 x 10^-3 = 0.323 J apprx
d) speed at B = 0.5 mv^2 = 0.323
v= 2.32 m/s apprx
e) Where is the point C, please provide the image
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.