A square wire loop with 2.000 m sides is perpendicular to a uniform magnetic fie
ID: 1442040 • Letter: A
Question
A square wire loop with 2.000 m sides is perpendicular to a uniform magnetic field, with half the area of the loop in the field, as shown in the figure. The resistance of the wire is 0.55 ? and the internal resistance of the battery is 0.20 ?. If the total emf in the loop is 89.400 V calculate the emf of the battery, when the magnitude of the field varies with time according to B = 0.042 - 8.70t, with B in teslas and t in seconds.
What is the current in the circuit?
What is the potential drop across the internal resistance of the battery?
Explanation / Answer
Here ,
B = 0.042 - 8.7t
dB/dt = -8.7 T/s
a = 2 m
R = 0.55 Ohm
Ri = 0.2 Ohm
induced emf generated , E= 8.7 * (2^2)/2
induced emf generated , E = 17.4 V
Now ,
for the emf of the battery V
V + E = 89.4
V + 17.4 = 89.4
V = 72 V
the emf of the battery is 72 V
--------------------------
Using Ohm's law
current in the circuit = 89.4/(0.55 + 0.20)
current in the circuit = 119.2 A
-------------------
potential drop across the internal resistance = current * Ri
potential drop across the internal resistance = 119.2 * 0.20
potential drop across the internal resistance = 23.84 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.