A 25-turn coil with a diameter of 6.00 cm is placed in a constant, uniform magne
ID: 1442438 • Letter: A
Question
A 25-turn coil with a diameter of 6.00 cm is placed in a constant, uniform magnetic field of 1.00 T directed perpendicular to the plane of the coil. Beginning at time t = 0 s, the field is increased at a uniform rate until it reaches 1.30 T at t = 10.0 s. The field remains constant thereafter.
1) What is the magnitude of the induced emf in the coil at t < 0 s? (Express your answer to two significant figures.) mV
2) What is the magnitude of the induced emf in the coil at t = 5.00 s? (Express your answer to two significant figures.) mV
3) What is the magnitude of the induced emf in the coil at t > 10.0 s? (Express your answer to two significant figures.)
Explanation / Answer
e = Ndphi/dt
phi = BA
e = NAdB/dt
A = pi*d^2/4 = d = 6 x 10^-2
at t < 0
no change in B db/dt =0 0
e = 0 mV
part b )
filed is increasing uniformly = in 10 sec it increase = 0.30 T
in 1 sec = 0.03 T
in 5 sec = 0.15
e = NA*dB/dt =
dB = 0.15
t = 5
e = 2.1 x 10^-3 V = 2.1 mV
part 3 )
dB = 0.3
e = 2.1 x 10^-3 V = 2.1 mV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.