A 25-year maturity bond with face value of $1,000 makes semi annual coupon payme
ID: 2706246 • Letter: A
Question
A 25-year maturity bond with face value of $1,000 makes semiannual coupon payments and has a coupon rate of 8%.
What is the bonds yield to maturity if the bond is selling for $960? Enter annual yield to maturity as your answer. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places.)
What is the bonds yield to maturity if the bond is selling for $1,160? Enter annual yield to maturity as your answer. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places.)
A 25-year maturity bond with face value of $1,000 makes semiannual coupon payments and has a coupon rate of 8%.
Explanation / Answer
a. coupon paymemt =8%*1000/2= $40
Let YTM be r
Price = 960
Period = 25*2 = 50
960 = 40/(1+r/2) + 40/(1+r/2)^2 + 40/(1+r/2)^3 ...........1040/(1+r/2)^50
YTM = 8.385%
b.if the bond is selling for $1,000 then YTM = Coupon rate
Annual yield to maturity = 8.000%
c. Price = 1160
1160== 40/(1+r/2) + 40/(1+r/2)^2 + 40/(1+r/2)^3 ...........1040/(1+r/2)^50
YTM = 6.675%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.