I am pushing with a contact force of 40 N on the handle of the winch shown in th
ID: 1442948 • Letter: I
Question
I am pushing with a contact force of 40 N on the handle of the winch shown in the diagram.
The handle of the winch is L = 0.750 m long, the radius of the winch R = 0.300 m. The moment of inertia (rotational inertia) of the winch is 24 kg m2 and friction in the bearings exerts a torque of 14.0 N m, which resists the winch turning.
What is the torque I exert with my push (2 s.f.)?
[When you use this answer in the later parts, make sure to keep 3 significant figures during your working, so you can give your answers to 2. This applies all the way through.]
Explanation / Answer
Torque = r X F
Torque = rF sin theta
here r = L = 0.75
F = 40
theta = 60 degree
therefore
T = 40x0.75x sin60
T = 25.98 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.