I am pushing with a contact force of 40 N on the handle of the winch shown in th
ID: 1442972 • Letter: I
Question
I am pushing with a contact force of 40 N on the handle of the winch shown in the diagram.
The handle of the winch is L = 0.750 m long, the radius of the winch R = 0.300 m. The moment of inertia (rotational inertia) of the winch is 24 kg m2 and friction in the bearings exerts a torque of 14.0 N m, which resists the winch turning.
The winch starts from rest. After one quarter of a rotation (pi/2 radians), if I exert a constant torque (by maintaining the 30 degree angle to the handle and the 40 N of force) what is the speed of the rope (2 s.f.)?
0.36 rad/s isn't correct
Explanation / Answer
net torque on the winch, Tnet = F*L*sin(90+30) - 14
= 40*0.75*sin(120) - 14
= 12 N.m
let alfa is the angular acceleration.
now Apply, Tnet = I*alfa
==> alfa = Tnet/I
= 12/24
= 0.5 rad/s^2
after quarter cycle,
theta = pi/2 rad
now apply, w2^2 - w1^2 = 2*alfa*theta
w2^2 - 0^2 = 2*alfa*theta
w2 = sqrt(2*alfa*theta)
= sqrt(2*0.5*pi/2)
= 1.25 rad/s <<<<<<<<<<<<<<<-------------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.