I am pushing with a contact force of 40 N on the handle of the winch shown in th
ID: 1442988 • Letter: I
Question
I am pushing with a contact force of 40 N on the handle of the winch shown in the diagram.
The handle of the winch is L = 0.750 m long, the radius of the winch R = 0.300 m. The moment of inertia (rotational inertia) of the winch is 24 kg m2 and friction in the bearings exerts a torque of 14.0 N m, which resists the winch turning.
The winch starts from rest. After one quarter of a rotation (pi/2 radians), if I exert a constant torque (by maintaining the 30 degree angle to the handle and the 40 N of force) what is the speed of the rope (2 s.f.)?
0.36 rad/s isn't correct
1.3 rad/s isn't correct
Explanation / Answer
torque due to force,
torque1 = L F cos30 = 0.750 x 40 x cos30 = 25.98 N m
friction torque = - 14 N m
Net torque = 25.98 - 14 =11.98 Nm
and Torque = I x alpha
alpha = 11.98 / 24 = 0.5 rad/s^2
USing wf^2 - wi^2 = 2(alpha)(theta)
wf^2 - 0 =2 (0.5)(pi / 2)
wf = 1.25 rad/s
Speed of rope , v = w R = 1.25 x 0.3 = 0.376 m / s (not rad /s )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.