A rectangular loop consists of 80 closely wrapped turns and has dimensions 0.40
ID: 1443294 • Letter: A
Question
A rectangular loop consists of 80 closely wrapped turns and has dimensions 0.40 m by 0.30 m. The loop is hinged along the y-axis, and the plane of the coil makes an angle of 30.0° with the x-axis (Fig. P19.24). What is the magnitude of the torque exerted on the loop by a uniform magnetic field of 0.89 T directed along the x axis, when the current in the windings has a value of 1.2 A in the direction shown?
N·m
What is the expected direction of rotation of the loop?
counterclockwise as viewed from the aboveclockwise as viewed from above the loop should not rotate
Explanation / Answer
Here
magnetic field , B = 0.89 T
current , I = 1.2 A
area of loop , A = 0.40 * 0.30 m^2
A = 0.12 m^2
theta = 30 degree
torque acting on the windings = N * B * A * I * cos(theta)
torque acting on the windings = 80 * 0.89 * 1.2 * 0.12 * cos(30)
torque acting on the windings = 8.88 N.m
the torque acting on the windings is 8.88 N.m
---------------------------
for the direction of rotation of loop
as T = u X B
the direction of rotation is clockwise as viewed from above
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.