The concepts in this problem are similar to those in Multiple-Concept Example 4.
ID: 1443544 • Letter: T
Question
The concepts in this problem are similar to those in Multiple-Concept Example 4. except that the force doing the work in this problem is the tension in the cable. A rescue helicopter lifts a 89.6-kg person straight up by means of a cable. The person has an upward acceleration of 0.623 m/s2 and is lifted from rest through a distance of 12.2 m. (a) What is the tension in the cable? How much work is done by (b) the tension in the cable and (c) the person's weight? (d) Use the work-energy theorem and find the final speed of the person. Number units Number unitsExplanation / Answer
a)
T = tension force upward
mg = weight of person downward
a = upward acceleration = 0.623
Force equation is given as
T - mg = ma
T - 89.6 x 9.8 = 89.6 x 0.623
T = 933.9 N
b)
d = displacement = 12.2 m
work done by tension force
Wt = T d = 933.9 x 12.2 = 1.14 x 104 J
c)
work done by weight = - mgd = - 89.6 x 9.8 x 12.2 = - 1.07 x 104 J
d)
Vi = initial velocity = 0 m/s
using work- kinetic energy theorem,
(T - mg) d = (0.5) m (Vf2 - Vi2)
(933.9 - 89.6 x 9.8) (12.2) = (0.5) (89.6) (Vf2 - 02)
Vf = 3.89 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.