The concepts in this problem are similar to those inMultiple-Concept Example 4,
ID: 1722169 • Letter: T
Question
The concepts in this problem are similar to those inMultiple-Concept Example 4, except that the force doing the work inthis problem is the tension in the cable. A rescue helicopter liftsa 93.9-kg person straight up by means of a cable. The person has anupward acceleration of 0.819 m/s2 and is lifted fromrest through a distance of 12.4 m. (a) What is thetension in the cable? How much work is done by (b)the tension in the cable and (c) the person'sweight? (d) Use the work-energy theorem and findthe final speed of the person.
(a) Number Units No unitsmm/skgNJWExplanation / Answer
m = 93.9 kg, a = 0.819 m/s2, h = 12.4 m, a) T = mg + ma = 997 N b) WT = T*h = 1.24*104 J c) WG = mgh*cos(180) = -1.14*104 J d) net work W = WT + WG = 1.0*103J = mv2/2 v = 4.62 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.