A 4.30- mu F capacitor that is initially uncharged is connected in series with a
ID: 1443560 • Letter: A
Question
A 4.30- mu F capacitor that is initially uncharged is connected in series with a 7.15-k ohm resistor and an emf source with epsilon = 110 V and negligible internal resistance, Just after the circuit is completed, what is the voltage drop across the capacitor? Just after the circuit is completed, what is the voltage drop across the resistor? Just after the circuit is completed, what is the charge on the capacitor? Just after the circuit is completed, what is the current through the resistor? A long time after the circuit is completed (after many time constants) what are the values of the quantities in parts (a) - (d)?Explanation / Answer
a)
The voltage drop just after the circuuit is completed wll be
Zero = 0
b)
VR=110 V
c)
Qo=0
d)
I=110/7150=15.38mA
e)
After a long time, capacitor behaves as a very large resistor, hence
Voltage drop across capacitor Vc=110 V
VR=0
Current through resistor I=0 A
Charge Q=CV => Q=4.30x10^-6 * 110 = 473x10^-6 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.