An electron moves at a speed of 9000 m/s in a circular path of radius 1.8 cm in
ID: 1443800 • Letter: A
Question
An electron moves at a speed of 9000 m/s in a circular path of radius 1.8 cm in a solenoid. The magnetic field of the solenoid is perpendicular to the plane of the electron’s path. The permeability of free space is 4? × 10^-7 T·m/A. Find the strength of the magnetic field inside the solenoid. Answer in units of ?T.
Find the current in the solenoid if it has 20 turns/cm. Answer in units of mA.
An electron is accelerated by 5.8 kV potential difference. The charge on an electron is 1.60218 x 10^-19 C and its mass is 9.10939 x 10^-31 kg. How strong is a magnetic field must be experienced by the electron if its path is a circle of radius 5.6 cm? Answer in units of T.
Explanation / Answer
010)
use:
r = m*v/(q*B)
0.018 = (9.1*10^-31 * 9000) / (1.6*10^-19 * B)
B = 2.84*10^-6 T
Answer: 2.84 micro tesla
011)
n = 20 turn/cm = 20/0.01 turn/m = 2000 turn/m
B = n*miuo*I
2.84*10^-6 = 2000*(1.2566*10^-6)*I
I = 1.13*10^-3 A
= 1.13 mA
Answer: 1.13 mA
Only 1 question at a time
012 is different question and not part of the same question
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.