An electron is released from rest at the negative plate of an air filled paralle
ID: 2029941 • Letter: A
Question
An electron is released from rest at the negative plate of an air filled parallel plate capacitor. The charge per unit area on each plate is 1.80 x 10 C/m , and the plate separation is 1.50 cm. How fast is the electron moving just before it reaches the 7 2 positive plate? Note that, for an air illd parallel plate capacitor, the magnitude of the electric field between the plates is: where is the charge per unit area, q is the magnitude of the charge on the plates, A is the area of one plate. Select one: a. 4.88 x 10 J b. none of the above c. 1.03 x 10 m/s d. 1.03 x 10 m/s e. 2.03 x 10 m/s 7 8 4Explanation / Answer
here,
the charge per unit area , sigma = 1.8 * 10^-7 C/m^2
electric feild , E = sigma /e0
E = 1.8 *10^-7 /( 8.85 * 10^-12) = 2.03 * 10^4 N/C
d = 1.5 cm = 0.015 m
let the speed of electron be v
work done by potential = kinetic energy gained
(E * d) * q = 0.5 * m * v^2
2.03 * 10^4 * 0.015 * 1.6 * 10^-19 = 0.5 * 9.1 * 10^-31 * v^2
solving for v
v = 1.03 * 10^7 m/s
the speed of electron is c) 1.03 * 10^7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.