An electron is released from rest at the negative plate of a parallel plate capa
ID: 2229834 • Letter: A
Question
An electron is released from rest at the negative plate of a parallel plate capacitor. The charge per unit area on each plate is ? = 1.81 10-7 C/m2, and the plate separation is 1.30 10-2 m. How fast is the electron moving just before it reaches the positive plate? answer in m/sExplanation / Answer
E = ?/?0 = 1.81e-7/8.85e-12 = 20452 N/C ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- V = E d = 20452 * 1.3e-2 = 265.88 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 0.5 m v^2 = q V ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ==> v = ?(2qV/m) = ?(2*1.6e-19*265.88/9.109e-31) ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ==> v = 9.66
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.