Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5. In the circuit shown in the figure below, C = 6.00 F, = 28.0 V, and the emf h

ID: 1444074 • Letter: 5

Question

5. In the circuit shown in the figure below, C = 6.00 F, = 28.0 V, and the emf has negligible resistance. Initially the capacitor is uncharged and the switch S is in position 1 The switch is then moved to position 2, so that the capacitor begins to charge. (a) What will be the charge on the capacitor a long time after the switch is moved to position 2? (b) After the switch has been in position 2 for 3.00 ms, the charge on the capacitor is measured to be 110 C. What is the value of the resistance R? Switch S in position SwitchS in position 2 (c) How long after the switch is moved to position 2 will the charge on the capacitor be equal to 99.0% of the final value found in part (a)?

Explanation / Answer

A.

Charge on the capacitor after long time

Q = C*V

Q = 6*10^-6*28

Q = 1.68*10^-4 C

2.

Q = CV*(1 - e^(-t/RC))

t = 3.00 ms = 3*10^-3 sec

Q = 110*10^-6 C

using above equation

R = t/[C*ln(CV/(CV - Q))]

R = 3*10^-3/[6*10^-6*ln[6*10^-6*28/(6*10^-6*28 - 110*10^-6)]]

R = 470.13 ohm

3.

Q = 0.99*Q0 = 0.99*CV

0.99*CV = CV*(1 - e^(-t/RC))

0.99 = 1 - e^(-t/RC)

e^(-t/RC) = 0.01

t = -RC*ln (0.01)

t = -470.13*6*10^-6*ln(0.01)

t = 0.01299 sec

t = 12.99 msec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote