The figure shows an approximate plot of force magnitude F versus time t during t
ID: 1444674 • Letter: T
Question
The figure shows an approximate plot of force magnitude F versus time t during the collision of a 20 g Superball with a wall. The initial velocity of the ball is 34 m/s perpendicular to the wall, the ball rebounds directly back with approximately the same speed, also perpendicular to the wall. What is the magnitude of the change in momentum of the ball? Remembering that the impulse can be found by taking the area between the F vs t curve and the zero line, which expression gives the impulse by the force on the ball?Explanation / Answer
a) mass of ball = m = 0.020 kg
change in velocity = V = 2(34) = 68 m/s
Change of momentum in the ball = 0.020*68 = 1.36 kg-m/s
b) Change in momentum = Area under the curve
= 0.5*Fmax*2ms + Fmax*2ms + 0.5*Fmax*2ms = Fmax*4ms (option a is correct)
c) Now Fmax*4ms = 1.36
Fmax = 340 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.